Ta strona używa plików cookies.Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie zgody na ich użycie i zapisanie w pamięci urządzenia. Mogą Państwo zmienić ustawienia przekazywania plików cookies. Więcej szczegółów można znaleźć w "Polityce Prywatności".

Doradztwo

Fundacja oferuje pracodawcom konsultacje eksperckie w następującym zakresie:

Doradztwo prawne

Rekrutacja pracowników z niepełnosprawnością

Zarządzanie różnorodnym zespołem

Doradztwo prawne

Z pomocą ekspertów Fundacji pracodawca może zatrudnić osobę niepełnosprawną na przysługujących jej prawach oraz zabezpieczyć się na wypadek, gdyby współpraca z nowym pracownikiem się nie układała. Fundacja oferuje doradztwo w zakresie:

  • konsultacji treści umów o pracę oraz regulaminów pracy (dotyczących zasad, trybu i wymiaru czasu pracy),
  • dofinansowania – bieżąca obsługa systemu dofinansowań (SODiR), w szczególności wypełnianie i przesyłanie w imieniu pracodawców wniosków do PFRON-u o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością, wniosków o refundację szkoleń oraz kosztów przystosowania stanowiska pracy,
  • adaptacji stanowisk, analizy dostępności oraz zaplanowania obowiązków na danym stanowisku. Doradztwo w tym zakresie może stanowić alternatywę lub uzupełnienie usługi analizy dostępności stanowisk dla pracownika z niepełnosprawnością i opracowania wytycznych do przystosowania stanowiska.

Rekrutacja pracowników z niepełnosprawnością

Udana rekrutacja pracowników z niepełnosprawnością opiera się na znajomości przepisów dotyczących osób z niepełnosprawnością, w szczególności rodzajów i stopni niepełnosprawności. Proces rekrutacyjny wymaga też wiedzy psychologicznej potrzebnej do oceny kandydatury konkretnego kandydata przy uwzględnieniu niepełnosprawności, jakiej doświadcza, znajomości wcześniejszych doświadczeń zawodowych oraz barier zawodowych lub edukacyjnych, które dana osoba musiała pokonać, decydując się na rozwój zawodowy. Usługi w zakresie rekrutacji doradczej mogą dotyczyć:

  • formułowania ogłoszenia rekrutacyjnego z odniesieniem się do kwestii niepełnosprawności kandydatów,
  • informacji dotyczącej portali i baz danych wybranych pod kątem znalezienia osób najbardziej odpowiadających danemu stanowisku,
  • selekcji merytorycznej nadesłanych zgłoszeń, zwłaszcza w świetle aktualnej sytuacji osób z niepełnosprawnością na rynku pracy, rekomendacji osób najodpowiedniejszych do danej pracy oraz udziału ekspertów Fundacji w rozmowach kwalifikacyjnych.

Doradztwo może stanowić również uzupełnienie usług szkoleniowych dla pracodawców w tym zakresie.

Zarządzanie różnorodnym zespołem

Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością tworzy nową sytuację dla menedżerów oraz dla dotychczasowych pracowników. Każdy z nich może mieć wątpliwości, pytania, obawy wynikające z braku doświadczenia lub stereotypów. Przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu pracowników z niepełnosprawnością warto zatem poznać:

  • zasady efektywnej współpracy z osobami z niepełnosprawnością w relacji zwierzchnik – pracownik i w relacjach między pracownikami,
  • sposoby rozwiązywania sytuacji kryzysowych,
  • savoir-vivre w kontaktach z oobami z niepełnosprawnością.

Kontakt dla pracodawców:
Dariusz Gosk
tel. 508 501 458, 22 654 75 51
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.