Ta strona używa plików cookies.Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie zgody na ich użycie i zapisanie w pamięci urządzenia. Mogą Państwo zmienić ustawienia przekazywania plików cookies. Więcej szczegółów można znaleźć w "Polityce Prywatności".

III Kongres Osób z Niepełnosprawnościami

Pod hasłem „Za niezależnym życiem”

25 października 2017 roku w Warszawie odbędzie się III Kongres Osób z Niepełnosprawnościami. To ogólnopolskie spotkanie organizowane jest w piątą rocznicę podpisania przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Kongres będzie stanowił okazję do przedstawienia priorytetów do Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami oraz propozycji założeń do nowych ustaw dotyczących systemu wsparcia w Polsce. Wypracowane dotychczas rozwiązania mają być nawiązaniem do rządowych projektów: Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju oraz Programu „Za Życiem”.

Podczas wydarzenia osoby z niepełnosprawnością, ich bliscy, opiekunowie oraz asystenci będą mieli możliwość występować w swoim imieniu i głośno mówić o swoich potrzebach. W tym roku tematem przewodnim jest prawo do niezależnego życia, czyli do integracji zamiast segregacji, włączenia zamiast wykluczenia, zatrudnienia na otwartym rynku pracy zamiast w zakładach chronionych, rozwijania usług asystenckich i społecznych zamiast nieefektywnych świadczeń finansowych.

Spotkania w regionach

Kongres poprzedzony będzie Konwentami Regionalnymi w wielu miastach na terenie całej Polski. Dzięki temu, jak najwięcej osób z niepełnosprawnością będzie miało szansę uczestniczyć w przygotowaniach Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami oraz będzie mogło wypowiedzieć się w istotnych dla siebie tematach. Podczas 16 Konwentów Regionalnych proponowane zmiany w systemie wsparcia będą konsultowane w mniejszych grupach z osobami i organizacjami, które z różnych przyczyn nie będą mogły przyjechać do Warszawy na Kongres.

W prace nad przygotowaniami do Kongresu włączyło się wiele organizacji pozarządowych i instytucji z całej Polski, w tym również Fundacja Aktywizacja, która przeprowadzi sześć spotkań w: Białymstoku, Łodzi, Rzeszowie, Opolu, Poznaniu oraz Warszawie.

Patronat honorowy nad Kongresem objął Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar.

Kongres można wesprzeć także włączając się w akcję zbiórki niezbędnych środków

https://zrzutka.pl/gg3u3u

 

Zapraszamy do udziału w III Kongresie Osób z Niepełnosprawnościami