Ta strona używa plików cookies.Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie zgody na ich użycie i zapisanie w pamięci urządzenia. Mogą Państwo zmienić ustawienia przekazywania plików cookies. Więcej szczegółów można znaleźć w "Polityce Prywatności".

Dostępność wymiaru sprawiedliwości dla osób z niepełnosprawnościami

Zachęcamy do zapoznania się z raportem przygotowany na podstawie badań Dostępność wymiaru sprawiedliwości dla osób z  niepełnosprawnościami przeprowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich przez Erę Ewaluacji Sp. z o.o. oraz na podstawie ankiety współtworzonej przez Fundację Aktywizacja, dostępnej pod adresem: ankieta.pelnoprawni.gov.pl.

Badanie zostało zrealizowane w drugiej połowie 2015 r. z wykorzystaniem wspomaganej komputerowo ankiety internetowej (ang. CAWI -Computer Assisted Web Interview), a wykonawcą była Fundacja Aktywizacja.

Celem badania było określenie poziomu wdrażania Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych w zakresie ich dostępu do wymiaru sprawiedliwości.

Badanie miało charakter ogólnopolski i było skierowane do sądów i prokuratur z całej Polski, jego uzupełnienie stanowiły wywiady telefoniczne z osobami z niepełnosprawnością. Badanie ankietowe opracowano w celu zbadania wybranych najważniejszych obszarów realizacji praw osób z niepełnosprawnościami w zakresie dostępu do wymiaru sprawiedliwości.

Mamy nadzieję, że wnioski wynikające z badania przyczynią się do lepszego realizowania zapisów Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

Załącznik - Dostęp osób z niepełnosprawnościami do wymiaru sprawiedliwości.pdf